ACCA otwiera wiele drzwi - Joanna Kulbacka

ACCA otwiera wiele drzwi - Joanna Kulbacka

Joanna Kulbacka ACCA - audytor finansowy w PwC Malta. Magister ekonomii, Licencjat z filologii rosyjskiej. Pracowała w Thomson Reuters i PwC. Hobby: taniec latynoamerykański.

Jak wyglądał początek Pani kariery? Czy już na studiach wiedziała Pani, co chce robić, czy poszukiwała swojej drogi?

Zdecydowanie poszukiwałam swojej drogi. Podczas studiów filologicznych miałam okazję poznać wspaniałą literaturę i nauczyć się zawodu tłumacza, lecz pasja do finansów przeważyła i rozpoczęłam pracę w Thomson Reuters Corporation jako analityk danych w dziale fuzji i przejęć. Ponieważ chciałam wiedzieć, jak czytać sprawozdania finansowe i wyceniać przedsiębiorstwa, ukończyłam akredytowane przez ACCA studia magisterskie ekonomiczne na Uniwersytecie Gdańskim.
Joanna Kulbacka ACCA

Joanna Kulbacka ACCA

Co skłoniło Panią do wyboru ACCA? 

Certyfikację polecił mi kolega Jacek Borys, Executive Director w EY Abu Dhabi, który podkreślał jej wagę w karierze finansowej. Uniwersalność ACCA pozwala na dużą elastyczność w wyborze kraju i miejsca pracy, a ponieważ lubię podróżować, ACCA było dla mnie dobrym wyborem.

Jakie ma Pani wspomnienia z egzaminów - szczególnie korzystne lub zgoła dramatyczne?

Egzaminy wspominam bardzo dobrze – szczególnie te pisane w historycznej jadalni pałacu Zakonu Maltańskiego już podczas mojego pobytu tu, na Malce, ze względu na niesamowitą atmosferę budynku.

To rzeczywiście niezwykłe okoliczności do pisania egzaminu! A czy miała Pani jakąś taktykę na przygotowania i same egzaminy?

Polecam przygotowywanie się do egzaminów studiując modelowe odpowiedzi z poprzednich lat. Pomaga to zrozumieć, jakiej prezentacji oczekuje egzaminator i oszczędzić czas podczas przygotowań.

Podczas samego egzaminu pomocne jest zaplanowanie odpowiedzi poprzez ustalenie limitu czasowego na każde pytanie i poszczególne podpunkty, zapisanie konkretnej godziny zakończenia danej sekcji i konsekwentne trzymanie się planu. Pomaga również wyobrażenie, iż piszemy raport dla przełożonego, co pomaga formułować myśli konkretnie i zwięźle.

Czy Pani życie, zarówno zawodowe, jak i prywatne, zmieniło się od zostania członkiem ACCA?

Udział w programie Accelerate w ramach moich studiów magisterskich, dzięki któremu miałam zaliczone dziewięć egzaminów ACCA, ułatwił mi otrzymanie oferty z PwC Malta. Możliwość pracy w ludźmi z wielu różnych kultur, nie tylko europejskich, i posługiwanie się językiem angielskim na co dzień ma dla mnie dużą wartość. Otwartość na innych i nowe umiejętności zostaną ze mną na lata.

Członkiem ACCA zostałam w czerwcu i teraz z chęcią wykorzystuje nowo nabyty wolny czas na odkrywanie wyspy i korzystanie ze wspaniałej pogody Morza Śródziemnego.

Czyli warto doprowadzić egzaminy do szczęśliwego końca. A co według Pani było kluczem do Pani sukcesu w finansach?

Jestem nadal na początku kariery. Rozpoczęła się interesująco poprzez prace w Thomson Reuters Corporation i PwC, a teraz dzięki kwalifikacji może nabrać rozpędu. O sukcesie będę mogła, mam nadzieję, porozmawiać za dziesięć lat.

W czym wyraża się dla Pani jakość wynikająca z bycia członkiem ACCA? 

Stowarzyszenie wymaga i gwarantuje wysokie standardy wykształcenia i etyki i zrzesza świetnych specjalistów z dziedziny księgowości i finansów. Jestem zaszczycona mogąc być jego cześcią.

Czym teraz jest dla Pani ACCA?

Zdobywanie dodatkowej kwalifikacji i równoległe posiadanie wymagającej pracy wymaga dyscypliny i priorytetyzacji celów. Te dwie umiejętności miałam okazję szlifować podczas zdobywania wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Certyfikacja pomaga zdobyć solidną i praktyczną wiedzę, a sam tytuł otwiera wiele drzwi, w tym ciekawe oferty pracy. Z wielu względów był to dobry wybór, wart włożonego wysiłku.

Zatem życzę wielu dalszych sukcesów i samych otwartych drzwi. Dziękuję za rozmowę!

Rozmawiał Marcin Kieszczyński

Powiązane artykuły
Dobry plan to podstawa - Agnieszka Kossakowska

W kolejnej edycji gościmy Agnieszkę Kossakowską ACCA (34 lata) - Dyrektor Finansową i Członkini Zarządu spółek z grupy MAGNA. W drodze do obecnej pozycji przeszła w finansach przez wszystkie szczeble kariery od stanowiska referenta, poprzez stanowisko specjalisty, a następnie kierownika Dz. Controllingu w spółkach Nutricia oraz CeDo.
Relacje z ludźmi to klucz do sukcesu - Michał Wizner

Michał Wizner ACCA - Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach, od jedenastu lat związany z sektorem energetycznym, poprzednio zajmował stanowiska w obszarze finansów i audytu wewnętrznego w polskich spółkach Grupy Vattenfall; następnie wieloletni Dyrektor Departamentu Audytu Wewnętrznego w TAURON Polska Energia S.A. – wdrożył funkcję audytu wewnętrznego w Grupie Kapitałowej TAURON; prelegent konferencji, autor artykułów, narciarz i gadżeciarz; członek IIA Polska.
ACCA to mój paszport - Alexandra Chin

Rozmowa z Alexandrą Chin – członkinią ACCA od 1986 roku, należącą do Rady ACCA od roku 2005, Przewodniczącą ACCA na lata 2015-2016.
Festina lente - Witold Kramarz

W kolejnej odsłonie cyklu "Moja droga do ACCA" na nasze pytania odpowiedział Witold Kramarz FCCA, Dyrektor Finansowy w DB Breweries Ltd (część Grupy Heineken) w Nowej Zelandii, Dyrektor w radach nadzorczych: Barworks Hospitality Group, Drinkworks Pty Limited (Australia), The Associated Bottlers Co Ltd, DBSIB JV.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.